BALKAN KUPASI



Balkan Kulüp Takımları Kupası, Avrupa kupalarına katılmayan, Balkan ülkeleri takımları arasında düzenlenmiştir. 1960 yılında başlayan bu kupa, Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Faruk Ilgaz tarafından tekrardan önerilerek 1967'de Balkan İkincileri Kupası adı altında yapıldı. O yıl kupayı Fenerbahçe kazandı; 1992'de Sarıyer, 1994'de de Samsunspor kupayı aldı. 28 defa oynanan bu kupa 1994 yılından itibaren oynanmadı.


YIL TUR TÜRK TAKIMI RAKİP 1.MAÇ 2.MAÇ KUPA SAHİBİ
1960-61   FENERBAHÇE LEVSKI SOFYA (BULGARİSTAN) 0-0 0-4 (D) STEAGUL ROSU BRASOV (ROMANYA)
    FENERBAHÇE AEK (YUNANİSTAN) 2-2 (D) 5-1 (Fenerbahçe grupta 8 puanla 4.oldu)
    FENERBAHÇE PARTIZAN TİRAN (ARNAVUTLUK) 1-0 0-0 (D)  
    FENERBAHÇE STEAGUL ROSU BRASOV (ROMANYA) 1-1 0-3 (D)  
1961-62   FENERBAHÇE DINAMO TİRAN (ARNAVUTLUK) 1-0 2-3 (D) OLYMPIACOS CFP (YUNANİSTAN)
    FENERBAHÇE FC DINAMO BÜKREŞ (ROMANYA) 2-4 0-3 (D) (H) (Fenerbahçe grupta 2 puanla 4.oldu)
    FENERBAHÇE LEVSKI SOFYA (BULGARİSTAN) 0-1 0-3 (D) (H)  
    GALATASARAY OLYMPIACOS CFP (YUNANİSTAN) 0-1 (D) 1-1 (Galatasaray grupta diskalifiye oldu.)
    GALATASARAY SARAJEVO (YUGOSLAVYA) 1-0 0-3  
    GALATASARAY STEAGUL ROSU BRASOV (ROMANYA) 0-3 0-0  
1962-63 1961-62 sezonu bu sene de devam ettiğinden ayrıca oynanmadı.
1963-64   BEŞİKTAŞ DINAMO TİRAN (ARNAVUTLUK) 1-0 0-2 (D) RAPID BÜKREŞ (ROMANYA)
    BEŞİKTAŞ RAPID BÜKREŞ (ROMANYA) 0-0 0-3 (D) (Beşiktaş grupta 4 puanla 4.oldu)
    BEŞİKTAŞ LEVSKI SOFYA (BULGARİSTAN) 1-1 0-4 (D)  
1964-66   BEŞİKTAŞ RAPID BÜKREŞ (ROMANYA) 0-3 (D) (H) 0-3 (H) RAPID BÜKREŞ (ROMANYA)
    BEŞİKTAŞ CHERNO MORE VARNA (BULGARİSTAN) 1-1 0-2 (D) (Beşiktaş grupta 2 puanla 4.oldu)
    BEŞİKTAŞ 17 NENDORI TİRAN (ARNAVUTLUK) 1-1 0-2 (D)  
1966-67   FENERBAHÇE CHERNO MORE VARNA (BULGARİSTAN) 1-0 (D) 3-0 FENERBAHÇE (TÜRKİYE)
    FENERBAHÇE FCM UTA ARAD (ROMANYA) 3-1 0-1 (D)  
    FENERBAHÇE PARTIZAN TİRAN (ARNAVUTLUK) 3-0 (D) (H)
(Maç aslen 0-2 bitti.)
3-2  
  F FENERBAHÇE AEK (YUNANİSTAN) 1-2 (D) 1-0, 3-1  
1967-68   FENERBAHÇE OLIMPIJA LJUBLJANA (YUGOSLAVYA) 1-1 0-4 (D) BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN)
    FENERBAHÇE AEK (YUNANİSTAN) 1-3 (D) 3-0 (Fenerbahçe grupta 3 puanla 4.oldu)
    FENERBAHÇE SPARTAK SOFYA (BULGARİSTAN) 0-3 0-3 (D)  
    GENÇLERBİRLİĞİ BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN) 0-2 0-1 (D) (Gençlerbirliği grupta 0 puanla 4.oldu)
    GENÇLERBİRLİĞİ FC FARUL CONSTANTA (ROMANYA) 1-3 (D) 1-2  
    GENÇLERBİRLİĞİ KS VLLAZNIA SHKODER (ARNAVUTLUK) 0-1 (D) 1-2  
1969   PTT PIERIKOS KATERINI (YUNANİSTAN) 4-0 2-3 (D) BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN)
    PTT BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN) 0-3 (D) 2-2 (PTT grupta 3 puanla 2.oldu)
1970   ESKİŞEHİRSPOR EGALEO (YUNANİSTAN) 0-3 (D) 3-0 PARTIZAN TİRAN (ARNAVUTLUK)
    ESKİŞEHİRSPOR BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN) 0-1 (D) 3-1 (Eskişehirspor grupta 4 puanla 2.oldu)
1971   ALTAY PANIONIOS (YUNANİSTAN) 2-1 0-1 (D) PANIONIOS (YUNANİSTAN)
    ALTAY STEAGUL ROSU BRASOV (ROMANYA) 0-3 (D) 0-0 (Altay grupta 3 puanla 3.oldu)
1972   GÖZTEPE STEAGUL ROSU BRASOV (ROMANYA) 1-0 (D) 5-1 AFD TRAKIA PLOVDIV (BULGARİSTAN)
    GÖZTEPE AFD TRAKIA PLOVDIV (BULGARİSTAN) 0-0 0-3 (D) (Göztepe grupta 5 puanla 2.oldu)
1973   BEŞİKTAŞ ARİS (YUNANİSTAN) 2-4 (D) 2-1 LOKOMOTİF SOFYA (BULGARİSTAN)
    BEŞİKTAŞ LOKOMOTİF SOFYA (BULGARİSTAN) 1-6 0-0 (D) (Beşiktaş grupta 3 puanla 2.oldu)
1974   BOLUSPOR AKADEMİK SOFYA (BULGARİSTAN) 0-6 (D) 1-2 AKADEMİK SOFYA (BULGARİSTAN)
    BOLUSPOR SC BACAU (ROMANYA) 2-2 0-2 (D) (Boluspor grupta 1 puanla 3.oldu)
1975   ESKİŞEHİRSPOR LOKOMOTİF SOFYA (BULGARİSTAN) 0-3 (D) 3-0 RADNIÇKI NIS (YUGOSLAVYA)
    ESKİŞEHİRSPOR FC FARUL CONSTANTA (ROMANYA) 2-1 2-2 (D)  
  F ESKİŞEHİRSPOR RADNIÇKI NIS (YUGOSLAVYA) 0-1 (D) 1-2  
1976-77   ADANASPOR AKADEMİK SOFYA (BULGARİSTAN) 0-1 (D) 1-1 DİNAMO ZAGREP (YUGOSLAVYA)
    ADANASPOR SPORTUL STUDENTESC BÜKREŞ (ROMANYA) 2-2 0-7 (D) (Adanaspor grupta 2 puanla 3.oldu)
1977-78   ALTAY FC POLITEHNICA TIMISOARA (ROMANYA) 2-5 (D) 2-4 PANATHINAIKOS (YUNANİSTAN)
    ALTAY SLAVIA SOFYA (BULGARİSTAN) 0-6 (D) 0-3 (Altay grupta 0 puanla 3.oldu)
1978   Galatasaray kupadan çekildi. RİJEKA (YUGOSLAVYA)
1979-80   Galatasaray kupadan çekildi. SPORTUL STUDENTESC BÜKREŞ (ROMANYA)
1980-81   Zonguldakspor kupadan çekildi. VELEZ MOSTAR (YUGOSLAVYA)
1981-82   GALATASARAY BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN) 1-2 0-3 (D) (H) BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN)
    GALATASARAY FC STEAUA BÜKREŞ (ROMANYA) 1-1 0-3 (D) (H) (Galatasaray grupta 1 puanla 3.oldu)
1982-83 1981-82 sezonu bu sene de devam ettiğinden ayrıca oynanmadı.
1983-84   GALATASARAY FC ARGES DASIA PITEŞTI (ROMANYA) 2-0 0-2 (D) BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN)
    GALATASARAY BEROE STARA ZAGORA (BULGARİSTAN) 2-4 (D) 0-1 (Galatasaray grupta 2 puanla 3.oldu)
1984-85 ÇF GALATASARAY IRAKLIS SELANİK (YUNANİSTAN) 1-5 (D) 1-1 IRAKLIS SELANİK (YUNANİSTAN)
  ÇF MKE ANKARAGÜCÜ SPARTAK VARNA (BULGARİSTAN) 0-0 (D) 2-0  
  YF MKE ANKARAGÜCÜ IRAKLIS SELANİK (YUNANİSTAN) 0-1 (D) 1-0 (Penaltılarla elendi)  
1986   Trabzonspor kupadan çekildi. SLAVIA SOFYA (BULGARİSTAN)
1987-88   SAMSUNSPOR IRAKLIS SELANİK (YUNANİSTAN) 3-4 (D) 6-1 SLAVIA SOFYA (BULGARİSTAN)
    SAMSUNSPOR SLIVEN (BULGARİSTAN) 0-7 (D) 3-2 (Samsunspor grupta 4 puanla 2.oldu)
    ESKİŞEHİRSPOR DINAMO TİRAN (ARNAVUTLUK) 1-3 (D) 4-0 (Eskişehirspor grupta 3 puanla 2.oldu)
    ESKİŞEHİRSPOR FC CORNIVUL HUNEDOARA (ROMANYA) 2-2 2-5 (D)  
1988-89   Malatyaspor kupadan çekildi. OFI CRETA (YUNANİSTAN)
1989-90 Bu sezon oynanmadı.
1990-91 YF GALATASARAY FK BUDUCNOST PODGORICA (YUGOSLAVYA) 0-2 (D) 1-1 FC INTER SIBIU (ROMANYA)
1991-92 1 SARIYER PFC HEBAR PAZARDZHIK (BULGARİSTAN) 2-0 1-1 (D) SARIYER (TÜRKİYE)
  YF SARIYER ETHNIKOS P (YUNANİSTAN) 5-0 (D) 0-3  
  F SARIYER FC OTELUL GALATI (ROMANYA) 0-0 (D) 1-0  
1992-93 1 KARŞIYAKA FC ETAR VELIKO TARNOVO (BULGARİSTAN) 4-1 1-5 (D) EDESSAIKOS FC (YUNANİSTAN)
1993-94 1 SAMSUNSPOR FC PRIN (BULGARİSTAN) 0-0 (D) 4-1 SAMSUNSPOR (TÜRKİYE)
  F SAMSUNSPOR PAS GIANNINA (YUNANİSTAN) 3-0 (D) 2-0  

Son güncelleme 4 KASIM 2001
Hazırlayan ALPER DURUK

D: DEPLASMAN
YF: YARI FİNAL
F: FİNAL



ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI