FENERBAHÇE'NİN 2004-2005 SEZONU 28.HAFTA ANALİZİ

Tarihi derbi Beşiktaş'ın: 3-4
Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4

Tarihi derbi nefesleri kesti. Beşiktaş kaçtı, lider yakaladı. 87'de Koray düelloyu bitirdi. Son 10 dakikada kırmızı kart gören Cordoba'nın yerine kaleyi koruyan Pancu sadece penaltıdan gol yedi.

Muhteşem gecenin galibi Beşiktaş oldu... Siyah beyazlılar son 10 dakikasını 10 kişi oynadıkları maçta Fenerbahçe'yi devirdi: 4-3. Bu sezon evindeki bütün maçları kazanan sarı lacivertliler, şampiyonluk yarışında 3 puan kaybetti.
Tam bir gol düellosu şeklinde geçen maçın her anı, her dakikası heyecan doluydu. Üç kez beraberliği yakalayan Fenerbahçe, girdiği gollük pozisyonları değerlendiremeyince ezeli rakibine boyun eğdi. Fenerbahçe belki de ilk kez bir derbide bu kadar etkili oyun sergiledi. Sarı lacivertliler seyircisinin de desteği ile hızlı başladığı maçın ilk 20 dakikasında rakibine müthiş bir baskı kurdu. Tuncay iki net gol pozisyonundan yararlanamadı. Sağ kanatta görev yapan Anelka, Türkiye'ye geldiğinden bu yana ilk kez bu kadar alkışlandı.
Bu stat büyük destanları yazmıştır. Mesela 6 - 0'lık Galatasaray zaferini. Dün onlardan biri daha Saraçoğlu'nun çimlerine ve derbi tarihine yazıldı. Kalecisiz ve on kişi tam 18 dakika dayanan, bununla kalmayıp öne geçen Beşiktaş'ı tarih hep hatırlayacak. Dün Fenerbahçe seyircisi onları dakikalarca alkışladı. Hak ettikleri gibi ama, Türkiye'de pek rastlanmadığı şekilde.
İnanılmaz hoca yanlışlarıyla oyuna başlamışlardı. Adam adama savunma nedeniyle Fenerbahçe'ye ligin altındaki takımlara karşı bile bulamadığı kadar şans verdiler. O kadar çok adam adama görev vardı ki, dizilişlerinden bahsetmek mümkün değildi. Üçlü ya da dörtlü denemezdi. Fenerbahçe her yolla bir dolu pozisyon buldu. Ama önce Tümer sahneye çıktı, takımının ilk yarıda kaleye attığı iki şuttan gol çıkardı. Fenerbahçe, iyi ve doğru oyunla (ama ölümcül savunma hatalarıyla) maça ortak oldu. Ama Beşiktaş yılmadı.
İkinci yarıda daha etkili, daha esnek bir savunma yaptılar. Fenerbahçe pozisyon buluyordu, ama ilk yarıdaki kadar değil. Beşiktaş ise artık daha etkili kontralar yapıyordu. Hep Fenerbahçe üstündü, ama Beşiktaş, akıncılarıyla direndi. Cordoba'nın atılışı sonrası Fenerbahçe, soğukkanlılığını kaybetti. Attıkları her şutun gol olacağını sandılar. Daum hücumcu sayısını arttırınca aslında eksik kalan Fenerbahçe oldu. Rıza Çalımbay işte bu oyunun uzmanıydı. Beşiktaş harika oynadı, Fenerbahçe'yi demoralize etti. Yine öne geçtiler. Sezonun en iyi oyunlarından biriyle sahaya çıkan lideri Oscar'lık bir senaryoyla devirdiler.
Bu yazdıkları destanla bu sezonun şampiyonu kadar hatırlanacaklar. Kimbilir, belki daha da fazla.

Diğer fotoğrafların 1.bölümü için tıklayınız.

Diğer fotoğrafların 2.bölümü için tıklayınız.

İLK YARI

Beşiktaş karşısında Kadıköy'deki yenilmezliğini sürdürmek ve şampiyonluk yarışındaki rakipleriyle arasındaki puan farkını korumak isteyen Fenerbahçe, karşılaşmaya hızlı başladı.
İlk dakikalardan itibaren rakip kalede baskı kuran sarı-lacivertliler, özellikle sağ kanattan Beşiktaş kalesine yüklenirken, 20 dakika içinde önemli gol pozisyonlarından yararlanamadı. Beşiktaş'ın Tümer'in ayağından 27. dakikada attığı gole engel olamayan sarı-lacivertliler, golün şokunu çabuk atlatıp, yeniden rakip kalede baskı kurdu. Tümer'in golüne 34. dakikada Luciano'nu şık röveşata golüyle cevap veren Fenerbahçe, kalan dakikalarda yakaladığı pozisyonları değerlendiremezken, 45. dakikada Carew'in golüne engel olamayınca ilk yarıyı 2-1 yenik kapadı.
Karşılaşmaya kötü başlayan Beşiktaş, ilk dakikalarda rakibinin baskısı karşısında zor anlar yaşadı. Özellikle sol kanatta Ali'nin kötü bir performans sergilemesi ve Anelka'yı durduramaması nedeniyle siyah-beyazlılar, ilk 10 dakikada kalesinde tehlikeli pozisyonlar gördü.
Bu dakikadan sonra teknik direktör Rıza Çalımbay, sağ kanattaki İbrahim Toraman ile Ali'nin yerlerini değiştirdi. Fenerbahçe'nin tehlikeli ataklarını geçiştiren Beşiktaş, 20. dakikadan itibaren oyunda dengeyi kurdu. Siyah-beyazlılar, 26. dakikada Tümer'in şahsi becerisiyle girdiği ilk gol pozisyonunda, bu oyuncuyla meşin yuvarlağı ağlara göndererek 1-0 öne geçti. Ancak kara-kartallar rakibinin giderek artan baskısına fazla dayanamadı ve 33. dakikada Luciano'nun golüne engel olamadı. Siyah-beyazlılar, 44. dakikada da Carew'in golüyle ilk yarıyı 2-1 önde kapadı.

Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4 DAKİKA 6: Sağdan güzel bir çalımla ceza alanına giren Anelka'nıniçeriye çıkardığı topu penaltı noktası üzerinde müsait durumda kontroleden Tuncay, kötü bir vuruşla meşin yuvarlağı üstten auta attı.

DAKİKA 11: Ceza alanı dışından Alex'in kullandığı serbest vuruşta, kaleci Cordoba üzerine gelen topu kontrol etti.

DAKİKA 17: Ceza alanı dışından Selçuk'un sert şutunda, kaleci Cordoba meşin yuvarlağı yumruklarıyla uzaklaştırmak istedi. Ceza alanıiçinde topu kontrol eden Mustafa, tehlikeyi önledi.

DAKİKA 18: Sağdan Önder'in ortasında ceza alanı içinde arka direkte savunmanın arasında Nobre'nin vuruşunda, Beşiktaşlı oyunculara çarpan top kornere çıktı.

DAKİKA 23: Ceza alanı dışında sağ çaprazdan serbest vuruş kullanan Alex'in direk kaleye gönderdiği topu Cordoba iki hamlede kontrol etti.

DAKİKA 24: önce Ronaldo, sonra Ahmed Hassan'ı çalımlayarak sol çaprazdan ceza alanına giren Tuncay'ın orta şut karışımı sert vuruşunda, altı pasta Nobre topa dokunamayınca, sarı-lacivertliler önemli bir gol pozisyonundan daha yararlanamadı.

GOL DAKİKA 26: Ceza alanı dışında göğsüyle topu önüne alan Tümer, Luciano'yu geçerek ceza alanına girerek, kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda meşin yuvarlağı Rüştü'nün yanından filelere gönderdi ve takımını 1-0 öne geçirdi.

DAKİKA 32: Sağdan ceza alanına giren Aurelio'nun ileri çıkan kaleci Cordoba'nın üzerinden altı pasa gönderdiği topta Mustafa, Nobre'den önce kafayla meşin yuvarlağı kornere gönderdi. Aynı dakikada Aurelio'nun ceza alanı dışından sert şutunda, top yandan auta çıktı.

GOL DAKİKA 33: Alex'in sağdan kullandığı serbest vuruşta, ceza alanıiçinde Selçuk kafayla topu Luciano'nun önüne indirdi. Topu göğsüyle düzelten bu futbolcu güzel bir röveşata vuruşuyla meşin yuvarlağı filelere göndererek, beraberliği sağladı: 1-1

DAKİKA 35: Ceza alanı içinde Aurelio ile yaptığı verkaçın ardından kaleciyle karşı karşıya kalan Tuncay, topu ayağından fazla açınca Cordoba'nın uzaklaştırmak istediği meşin yuvarlağa gerilerden gelen Alex'in vuruşunda önce savunmaya sonra direğe çarpan top kornere çıktı.

GOL DAKİKA 44: Tümer'in sağdan kullandığı serbest atışta, ceza alanı içinde Carew, kafa vuruşuyla meşin yuvarlağı filelere göndererek takımını 2-1 öne geçirdi ve karşılaşmanın ilk yarısını Beşiktaş bu skorla önde kapadı.

İKİNCİ YARI

Karşılaşmanın ikinci yarısına 2-1 yenik başlayan sarı-lacivertliler, ilk dakikalarda rakibi karşısında ilk yarıdaki baskıyı kuramadı. İlk 15 dakika içinde rakip kalede gol pozisyonu üretemeyen Fenerbahçe, kalesinde 3 gol pozisyonu gördü.
Maçın 60. dakikasından itibaren yine rakip kalede baskı kuran sarı-lacivertliler, Alex'in güzel kafa golüyle karşılaşmada yeniden eşitliği sağladı. Ancak sarı-lacivertliler, Tuncay'ın kaptırdığı topta İbrahim Akın'ın golüne engel olamayınca karşılaşmada yeniden yenik duruma düştü. 80. dakikada Alex'in penaltıdan attığı golle 3-3 beraberliği sağlayan Fenerbahçe, Cordoba'nın kırmızı kartla oyun dışına kalması ve kaleye Pancu'nun geçmesine rağmen rakibine gol atamayınca, 87. dakikada Koray'ın attığı golle karşılaşmadan 4-3 yenik ayrılarak, Kadıköy'deki bu sezon lig maçında ilk yenilgisini aldı.
İkinci yarıya ilk devreye göre iyi başlayan Beşiktaş, beraberlik golünü bulmak isteyen rakibine ilk 15 dakikada pozisyon vermezken, rakip kalede tehlikeli ataklar geliştirdi. Ancak 69. dakikada Alex'in golüne engel olamayan Beşiktaş, 75. dakikada İbrahim Akın'ın golüyle yeniden 3-2 öne geçti. Siyah-beyazlılar, 80. dakikada Cordoba kırmızı kartla oyun dışında kalırken, Alex'in penaltı golüne 87. dakikada Koray ile cevap verdi ve karşılaşmadan 4-3 galip ayrıldı.

Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4 DAKİKA 54: Ahmed Hassan'ın pasıyla sol çaprazdan ceza alanına giren Ahmet Dursun'un aşırtma vuruşunda, top üstten auta gitti.

DAKİKA 57: Ceza alanı dışında sağ çaprazda topla buluşan Ali'nin şutunda, kaleci Rüştü son anda parmaklarının ucuyla topu kornere çeldi.

DAKİKA 58: Ahmed Hassan'ın soldan kullandığı korner atışında, ceza alanı içinde İbrahim Akın'ın gelişine vurduğu top, yandan auta çıktı.

DAKİKA 63: Selçuk'ın sağdan ortasında ceza yayı önünde Nobre'nin kafayla indirdiği topa Aurelio'nun sert şutunda, kaleci Cordoba meşin yuvarlağı yumrukladı. Ceza alanı içine düşen topu savunma uzaklaştırdı.

GOL DAKİKA 68: Soldan Anelka'nın ceza alanına gönderdiği topa iyi yükselen Alex, topu yumruklamak için kalesinden çıkan Cordoba'dan öncemeşin yuvarlağı kafayla ağlara göndererek eşitliği sağladı: 2-2

GOL DAKİKA 75: Tuncay'ın kaptırdığı topa ceza alanı dışında sahip olan İbrahim Akın'ın sert vuruşunda, meşin yuvarlak kaleci Rüştü'nün yanından filelere gitti: 3-2

DAKİKA 79: Ceza alanı sol çaprazında Tuncay, kaleci Cordoba ve Çağdaş ile girdiği mücadelede yerde kalınca hakem Bülent Demirlek, penaltı noktasını gösterdi. Hakeme itiraz edip kaleye geçmek istemeyen Cordoba, 80. dakikada ikinci sarı karttan kırmızı kart görerek oyun dışında kaldı. Beşiktaş daha önce 3 oyuncu değişiklik hakkını kulladığı için kaleye Pancu geçti.

GOL DAKİKA 80: Penaltı atışını kullanan Alex, topu bir kez daha ağlara göndererek, yine eşitliği sağladı: 3-3

DAKİKA 81: Serhat'ın ceza alanı dışından sert şutunda, Pancu'dan dönen topu altı pasta önünde bulan Alex'in vuruşunda, yine Pancu'ya çarpan top ceza alanının dışına çıktı.

DAKİKA 85: Soldan Alex'in kullandığı korner atışında, Van Hooijdonk'un kafa vuruşunda yerden seken top, direğin üstünden dışarı çıktı.

GOL DAKİKA 87: Ceza alanı dışında topla buluşan Koray'ın sert vuruşunda, meşin yuvarlak kaleci Rüştü'nün yanından filelere gitti: 4-3

Beşiktaş, karşılaşmadan 4-3 galibiyetle ayrıldı.

CHRISTOPH DAUM'un açıklaması

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Beşiktaş'a 4-3 yenildikleri derbi maçtan sonra, "Sadece görsel anlamda insanları etkilemek değil, futbolda kayda geçen gollerdir" dedi.
Alman teknik adam, aldıkları bu mağlubiyetin futbolcularında düş kırıklığı yaratacağını belirterek, "Böyle bir mağlubiyet düş kırıklığı yaratsa da umut ediyorum ki oyuncularım birkaç gün içerisinde sahada her şeylerini verdiklerini göreceklerdir. Ancak sadece görsel anlamda insanları etkilemek değil, futbolda kayda geçen gollerdir" diye konuştu.
Daum, ligin kalan kısmında şampiyonluk yarışıyla ilgili olarak ise, "Şampiyonluk yarışı adına henüz herhangi bir sonuç ortada yok. Bir önceki maçımızda da söylediğim gibi, bu maçtan sonra da ligin kaderi henüz belli değil. Şampiyonluk yarışı renklendi, biraz daha heyecan geldi. Bundan sonraki maçlarımıza yüzde 100 konsantrasyon ile çıkmalıyız. İstediğimiz sonuçları elde ederek yolumuza devam etmeliyiz" dedi.
Daum, özellikle maçın uzatma dakikalarını iyi değerlendiremediklerini işaret ederek, "Etkileyici bir maç izledik. Bizim açımızdan sahada ofansif bir futbol vardı. İlk yarıdaki bulduğumuz gol pozisyonları genelde bir derbi için alışılagelmiş değildi. İkinci yarıda rakibe şanssız bir şekilde pozisyonlar verdik ve onlar da değerlendirmesini bildi, bunların hatası bizdedir. Maçın uzatma dakikalarında görerek oynamayı elden bıraktık. Pozisyon üretmemiz gerekiyordu, bunun yerine daha fazlasını isteyerek rakibin üzerine gittik. Rakip ceza alanı içinde 'golü hep ben yapayım' düşüncesi vardı. Sonrasında da kendi yarı sahamızda verdiğimiz bir pozisyonla 4. golü yedik" diye konuştu.
Beşiktaş karşısında şansın da yanlarında olmadığına değinen Daum, "Bu mağlubiyet umarım herkese ders olur. Umarım sezonun geri kalanında daha güçlü bir şekilde yolumuza devam ederiz" dedi.
Alman teknik adam, bir soru üzerine, Pancu'nun kaleye geçmesinden sonra maçta sonuca gidebileceklerini ümit ettiğini ifade ederek, "Ancak bu düşünce Pancu'yu küçük görmek anlamında değildir. Çünkü o bir saha oyuncusudur. Kaleci değildir ve hayatını kalede geçirmedi" diye konuştu.
Daum, bir başka soru üzerine, oynadıkları her maçta rakiplerinin ya duran toptan ya da kontrataktan kendilerine gol attığını, bunun sadece Beşiktaş maçında geçerli olmadığını sözlerine ekledi.

RIZA ÇALIMBAY'ın açıklaması

Beşiktaş Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Fenerbahçe'yi kalecisiz ve 10 kişi ile 4-3 yendikleri maç için, "Uzun zaman unutulmayacak bir maç oynadık" dedi.
Çalımbay, daha önce iki takım arasında böyle bir mücadelenin yaşanmadığını dile getirerek, "İnanılmaz bir maçtı. Kalecimiz kırmızı kart gördü, bir oyuncum kaleye geçti. Çok stresliydi" diye konuştu.
Çalımbay, tartışılan bir penaltı kararı veren ve ardından kaleci Cordoba'yı ikinci sarı karttan kırmızı kartla oyun dışında bırakan hakem Bülent Demirlek'le ilgili olarak, "Hakemler hakkında iyi konuşmaya çalışıyorum. Bence penaltı değildi ve verilen karar ağır. Hakemin böyle bir maçta daha dikkatli olması gerekirdi. Beşiktaş'a bu seneki kadar haksızlık yapılmadı. Bir penaltı, bir kırmızı kart ardından 8 dakika uzatma. Herşeye rağmen kazandık. Oyuncularım, eksik, kalecisiz bir takımın ne yapması onu yaptılar. Hepsini tebrik ediyorum ve kutluyorum. Hem Fenerbahçe hem de Beşiktaş için tarihi bir maç oldu" dedi.
Çalımbay, Cordoba'nın penaltı vuruşu öncesi kırmızı kartla oyun dışında kalmasının ardından yaşadıklarını ise, "Şaşırdım kaldım. Ahmet Hassan ve Ronaldo kaleye geçmek istediklerini söylüyorlardı. Sonra Pancu'yu kaleye geçirdik, o daha önce 1 yıl kalecilik yapmış. İyi ki onu oyuna almışız" diye anlattı.
Çalımbay, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda asılan, 'Rıza efendi! İki ekmek bir süt' pankartı için de, "Benim babam bir kapıcıydı. Bunu hiçbir zaman da gizlemedim. Ben okuyamadım ama kendimi iyi yetiştirdim. Pankartın benim için hiç önemi yok. O Fenerbahçe'de birkaç kişinin ayıbı. Fenerbahçe'yi suçlamıyorum. Hayatım boyunca kimseye yanlış yapmadım" diye konuştu.
Çalımbay, Fenerbahçe'nin şampiyonluk şansıyla ilgili bir soruyu, "Her şey Fenerbahçe'nin elinde. Çünkü Trabzonspor ve Galatasaray ile Kadıköy'de oynayacaklar. Eğer o maçlardan iyi sonuçla ayrılırlarsa avantaj yine onlarda" diye yanıtladı.
Çalımbay, "Boynuz kulağı geçti mi?" şeklindeki bir soruya ise, "Ben öyle düşünmedim. Daum'dan çok şey öğrendim ve saygım sonsuz. Daum yıllardır antrenör, ben ise 7-8 yıldır. Biz çok iyi dost ve arkadaşız" diye cevap verdi.

MAÇIN KAHRAMANI: Daniel Gabriel Pancu (Beşiktaş)

Yanlış kanı olarak bir oyuncu kaleye geçti mi, ona nine muamelesi yaparız. Üzerine gelen her topu alacakmış gibi. Kuşkusuz bu yanlıştır. Onların da kaleci melekeleri vardır. Ama Pancu dün bundan fazlasını yaptı. Cordoba'nın manasız atılışı sonrası 18 dakika kalesinde direnen, öyle ya da böyle kaleyi bulan altı şutu engelleyen Rumen, artık bir kahramandır. O, Beşiktaş tarihine geçecek. Fenerbahçeli seyircilerin maçtan sonraki alkışları herkesten çok ona.

MAÇIN TAKTİĞİ: Rıza Çalımbay'dan yine adam markajı

Fenerbahçe bu yıl Kayserispor dahil hiçbir takıma karşı bu kadar etkili ve net pozisyonları ardı ardına bulmamıştı. Çok rahat kaleye indiler. İki kanadı ve göbeği çok etkili kullandılar. Bunda kuşkusuz Rıza Çalımbay'ın tercihleri önemliydi. Alex'i Tayfur, Anelka'yı Ali Güneş, Tuncay'ı İbrahim Toraman ve Nobre'yi Mustafa Doğan çok yakından adam markajıyla tutuyordu. Anelka fırtına gibi esince 15'te Toraman ve Ali adamlarını değiştirdi. Ama bu da etki etmedi. Rüştü hariç bütün diğer oyuncuların katıldığı hücumlarda Beşiktaşlılar adamlarını kaybetti, alanlar boş kaldı, rakiplerine sayısız pozisyon verdiler. Ama sahada bir Tümer vardı ve bütün sistem, strateji, taktik tartışmalarını, bunun sonuçlarını bir elde değiştirdi.

MAÇIN ADAMI: Tümer Metin (Beşiktaş)

Fenerbahçe ilk yarıda fırtına gibi esiyor, sayısız pozisyon ve şutu buluyor, akın akın geliyordu. Beşiktaş savunma stratejili oynuyor, ama bunu da doğru düzgün yapamıyordu. Beşiktaş 27. dakikada ilk kez rakip kaleye gitti ve Tümer olmayan bir pozisyondan golü yaptı. Fenerbahçe yine bastırdı, durmaksızın. Beraberliğin öncesi ve sonrasında. Sonra uzatma dakikalarında Tümer yine sahneye çıktı. 25 metrelik bir serbest vuruşu Beşiktaş'ın çerçeveyi bulan ikinci şutu olarak yolladı. Carew sadece dokundu. Yine gol. Tümer'in iyi oyunlarını görmüştük. Ama böyle destansı bir kurtuluş hikayesini tek başına yazışı. Muhteşemdi. 11 numaralık bir oyun.

NOTLAR

Yıldırım'ın küfür sitemi
F.Bahçe Başkanı, Beşiktaşlı taraftarların kendisine ettiği küfürler nedeniyle Demirören'e serzenişte bulundu, 'Kimse bu küfür edenlere bir şey yapmıyor' dedi.
Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4 Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, maçtan önce Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören'e, siyah beyazlı taraftarların kendisine ettiği küfürler nedeniyle serzenişte bulundu. Yıldırım, 'Bu sırada federasyon başkanvekili Hasan Doğan arada kaldı. Fenerbahçe Başkanı'na küfür edildi ve bu görmezden geliniyor. Kimse küfür eden Beşiktaş seyircisine müdahale etmiyor. Fenerbahçe seyircisi şahsa küfür etmemiştir. Bana küfür edenler de sonunda doğruyu bulacaktır, ama beslendikleri müddetçe bunların önüne kimse geçemez. Bizim seyirci bu akşam Türkiye'ye ders verdi' dedi.
Yıldırım, daha sonra FBTV'ye yaptığı konuşmada da, 'Halkın nereye sürüklendiğini görmüyorlar. Biz hiç bedava bilet vermiyoruz. Ama diğerleri maalesef bunu yapmıyor. Biz, Fenerbahçe camiası olarak yalnızız. Nereye gidersek bize küfür ediyorlar' diye konuştu.
Bu arada Aziz Yıldırım'ın, maç sonrası soyunma odasında yenilgi üzüntüsü yaşayan Daum'a moral verdiği ve, 'Üzülmeyin, bu kaybı önümüzdeki haftalarda telafi edeceğiz ve şampiyon olacağız' dediği belirtildi.

Orada mısınız?
Lig TV'nin canlı yayını sürerken, mikrofonu kapan Aziz Yıldırım, Beşiktaş taraftarının kendisine ettiği küfürlerden yakındı.
Maç bitmiş, Lig TV'de Şansal Büyüka ve Erman Toroğlu yorum yapıyor. Bu sırada Yıldırım Demirören'e, Fenerbahçe Başkanı'yla maç anında yaşadığı tartışma soruluyor ancak Beşiktaş Başkanı hatırlamadığını söylüyor. Biraz sonra stattaki canlı yayın yerine gelen Aziz Yıldırım, mikrofonu alıyor ve başlıyor konuşmaya: "Fenerbahçe seyircisinin büyüklüğünü herkes gördü. Bana Kadıköy'de bile küfür ettiler. Ama bizde tek küfür yok. Bir de alkışladık. Fenerbahçelilik bu olmalı."
Yıldırım Demirören de bana edilen küfürleri duydu ama müdahale etmedi. Bizim taraftarımız şahsa küfür etmiyor, etmez. Benim taraftarım şahsa küfür ederse, kimse altından kalkamaz. Maç başlamadan bana küfür ettiler, devre arasında da ettiler. Bugün herkes Fenerbahçe'nin büyüklüğünü gördü. Beşiktaş takımını kutluyorum. Çok iyi oynadılar. Biz de senenin en iyi maçını oynadık. İlk yarı 4-5 olurdu. Kalecimizin konsantre eksikliğinden şanssız goller yedik. Maçı kaybettik o kadar. Şampiyon olacağız."

Aziz Yıldırım'ın FBTV'ye açıklaması
Başkan Aziz Yıldırım maçtan hemen sonra FBTV'ye yaptığı açıklamada " Derbi maçı bana göre sezonun en iyi maçlarından biri oldu.. Ama şansızdık.Kaybettik. Kaybetmek Futbolun içinde var. Telafi ederiz. Özellikle Fenerbahçe taraftarı misafirine centilmenliğin ne olduğunu en iyi şekilde gösterdi. Onları alkışlarla uğurladı. Bundan çok mutluyum. Kimse merak etmesin hala 4 puanlık avantajımız var. Önümüzdeki maçları alıp Şampiyon olacağız" dedi. Dünyanın hiçbir yerinde hiç bir takım 34 maçın aynısını oynayamaz. Bugüne kadar Profesyonel takımın geldiği noktayı şansa yoranlar, bugünkü maçta nasıl bir takım olduğunu gördüler. Bugün şanssızdık. Bundan daha sonra dikkatli olacağız. Takımımız bundan sonra kendisini daha iyi motive edecek ve şampiyonluğu kazanacaklarını bize gösterecek" diyen Aziz Yıldırım "Ancak maç başlamadan önce misafir takım seyircilerinin şahsıma küfür etmeye devam etmesi bütün bu güzelliğe yine gölge düşürdü. Şimdi yine gündemi değiştirmek istiyor diyecekler. Misafir takıma 1800 bilet verdik, yine içeriye meşale sokup attılar. Bunların hepsi futbolun içinde olan şeyler. Ancak şahsıma küfür etmeleri diye bir şey yok. Buradan hem İçişleri Bakanlığını hem de Valiliği göreve çağırıyorum. Hem bizim güvenlik kameralarının hem de polis kameralarının elinde kayıtlar var. Bakalım şahsıma küfür edenler için ne takibat yapacaksınız. Eğer bunlarla ilgili takibat yapmazsanız, her şey eskisi gibi olacaktır. Tribünlerdeki anarşiyi önleyemezsiniz... Herkes görevini yapacak. Çünkü bunun takipçisi olacağım" dedi.
Fenerbahçe'nin devletin koyduğu kurallara uyduğunu hatırlatan Başkan Aziz Yıldırım "Bakın bu seyirci buraya geldi ve şahsıma küfür etmeye başladı. Başkanlarına bunlar için önlem almaları gerektiğini hatırlattım. Çünkü ortada kurallar var. Öyle rahat rahat oturmayacaksınız. Takip edeceksiniz. Geçtiğimiz hafta Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin bu konuda kulüplere özellikle bir mektup gönderdi. Beşiktaş'ın galibiyeti için hiçbir şey söylemiyorum. İşte Fenerbahçe taraftarını gördünüz. Hepsine ders verdi. Bugün onlar çok büyüktü. Kadınlı çocuklu aileleriyle tribünlerdeydiler. Artık taraftarımız da değişiyor. Ama bunu her kesim takdir etmeli. Basınımız tavırlı yazılardan vazgeçmeli."
Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4 7 Yıllık dönemde tesis ve tesisleşme ile ekonomik güçlenmeye yönelik yaptıkları çalışmaların Fenerbahçe Yönetimi olarak hedefi yakaladığını söyleyen Başkanımız Aziz Yıldırım " Hem Kızlarda hem erkek basketbolu'nda Final Four'da mücadele etmeye başladık. Kızlarımız Avrupa 2. oldu. Belki de erkeklerimiz önümüzdeki hafta Türkiye'deki mücadeleleriyle bize şampiyonluk yaşatacak. Taraftarlarımız mutlaka bu maçlara gelmeli. Abdi İpekçi'de karnaval havası estirmeliyiz. Sadece baskette değil bütün branşlarda önemli adımlar atılıyor. 2008 olimpiyatlarına katılacak atletlerimiz için yurt dışında bir program yapmak istiyoruz. Onların yurt dışında eğitimleri için çalışıyoruz. Boksa alınan neticeler var. Futbol takımımız da başarıyı hak ediyor. Hak ettikleri başarıyı onlara vereceğiz. Futbolda netice önemli ama bugün iyi oynadık kaybettik"dedi.

Yıldırım Demirönen: "Bütün vücudum titriyor"
Derbi maç öncesi Beşiktaş soyunma odasında tarihe geçecek bir olay yaşandı. Yöneticilerle birlikte odaya gelen Başkan Yıldırım Demirören, futbolculara, 'Çok heyecanlıyım. Bütün vücudum tir tir titriyor' dedi ve Asbaşkan Kıvanç Oktay'a dönerek, 'Benim yerime maç konuşmasını siz yapın' diye ricada bulundu. Oktay da, 'Çıkın, kimin daha büyük olduğunu gösterin. Siz yenin, gerisine karışmayın. Kazanırsanız süper prim vereceğiz' diyerek futbolcuları ateşledi. Yıldırım Demirören maçtan sonra soyunma odasına girerek, Kaptan Tayfur'u yanına çağırdı ve, 'Primi belirleyin' dedi. Tayfur, 'Biz para işine karışmayız' cevabını verince, Demirören primi 25'er bin dolar olduğunu açıkladı.
Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, Kadıköy'deki Fenerbahçe zaferini Siyah-Beyazlı takımın unutulmaz ismi ve Beşiktaş-Fenerbahçe derbilerinin 32 golle en fazla gol atan futbolcusu olan Hakkı Yeten'e hediye ettiklerini açıkladı.

Demirören'den övgü
Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yaşanan bu güzel görüntüler, Beşiktaşlı yöneticiler tarafından da takdirle karşılandı. Başkan Yıldırım Demirören, sarı lacivertli futbolseverlerin çok güzel bir centilmenlik örneği gösterdiğini söyledi. Demirören, 'Fenerbahçe taraftarı çok iyiydi' diye konuştu.

Kıvanç Oktay: "Herkesi yendik"
Beşiktaş Asbaşkanı Kıvanç Oktay, F.Bahçe ile tarihe geçecek bir maç oynadıklarını ifade ederek, 'Futbolcularımızın yaşattığı galibiyet, şampiyonlukla eşdeğerdi' dedi. Maçın kendileri için prestij açısından önemli olduğunu kaydeden Oktay, 'Hakeme karşı, herkese karşı inanılır gibi olmayan bir mücadele verdik' diye konuştu. Oktay, hakem Demirlek'i de eleştirerek, 'Bu kadar rahat iki sarı kart göstererek kaleci atmak önemli bir karar' dedi. Öte yandan, soyunma odasında yaşanan sevinç sırasında Oktay'ın pantolonunun yırtıldığı öğrenildi.

İkinci Başkan Murat Aksu:
"Yanlış verilen penaltıya rağmen Fenerbahçe'ye karşı tarihi bir galibiyet aldık. Bunun da temelinde takımın bu derbiye iyi motive olması ve inanması yatıyor. Bu takımla ne kadar gurur duysak azdır."

Futbolcular:
Tümer: "İnanılmaz bir maç oldu. Kazanma ruhumuzu, arzumuzu sahaya koyduk ve istediğimizi aldık. Zaferi heyecanlı olduğu için bizimle toplantı yapamayan Başkan Yıldırım Demirören ve Kıvanç Oktay'a hediye ediyoruz."
Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4 Carew: "Her şey vardı. Türkiye tarihininen önemli maçlarından birisi olmuştur bence. Soyunma odasında hepimiz Pancu'yu tebrik ettik. Muhteşem kalecilik yaptığına inanıyorum. Bugün tam bir takımdık. Fenerbahçe ise iyi oynayamadı, çünkü biz daha iyi oynadık ve onların oynamasına izin vermedikMuhteşem bir maçtı. Belki de Türkiye tarihindeki en önemli maçlardan biriydi. Ben her zaman maçlara gol atacağımı hissederek çıkarım. Soyunma odasında hepimiz Pancu'yu kutladık. Muhteşem kalecilik yaptı. Sahada tam bir takım olduk."
Ahmed Hassan: "Maç boyunca çok iyi mücadele ettik. Presle rakibi sürekli hataya zorladık ve bunun neticesinde 4 tane gol attık."
Mustafa Doğan: "Son yıllardaki en zevkli maçtı. Fenerbahçe'de de oynarken Gaziantep'le 4-3 biten bir maç oynamıştık. Bileğimizin hakkıyla kazandık."
Ali Güneş: "Uzun süre kalecisiz oynamamıza rağmen kazandık. Fenerbahçe taraftarına teşekkür etmek istiyorum. Alkışlayarak çok büyük bir centilmenlik örneği gösterdiler."

Rıza Çalımbay: "Ben neysem oyum"
Rıza Çalımbay, F.Bahçe'yi yendikleri maç için, 'Uzun zaman unutulmayacak tarihi bir maç oynadık' dedi. Çalımbay, hakem Bülent Demirlek'e sitem ederken, stada asılan, 'Rıza efendi! İki ekmek bir süt' pankartının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:
'Ben fakirlik içinde büyüdüm. Bunu hiçbir zaman da gizlemedim. Benim babam bir kapıcıydı. Ben okuyamadım ama, kendimi iyi şekilde yetiştirdim. Hayatım boyunca kimseye yanlış yapmadım. Ben neysem oyum.' Çalımbay, F.Bahçe'nin şampiyonluk şansıyla ilgili bir soruya, 'Her şey F.Bahçe'nin elinde' cevabını verdi.

Cordoba: "Beşiktaş artık beni istemez"
Kırmızı kart görmesinin büyük hata olduğunu söyleyen Kolombiyalı kaleci, "Sezon sonunda sözleşmem bitiyordu. Sanıyorum beni artık istemezler" dedi.
Derbi maçta kırmızı kartla oyun dışı kalan Beşiktaş kalecisi Oscar Cordoba, oyundan atılmasının büyük bir hata olduğunu belirtirken, "Sezon sonunda sözleşmem bitiyor. Sanıyorum beni artık istemezler" dedi. Kolombiyalı file bekçisi, kırmızı kart görmesine neden olan Tuncay'ın penaltısının haksız olduğunu da vurgulayarak, şöyle konuştu:
"Tuncay'a dokunmadım bile. Kesinlikle penaltı değildi. Sinirli ve heyecanlı olunca, insan normalde yapmadığı şeyleri yapıyor. Ben penaltı olmadığını biliyordum ve çok heyecanlıydım. Kendime gelmek için dolaşıyordum. Nasıl penaltıyı atmak isteyen kişi hazırlanıyorsa ben de hazırlanıyordum. Herhalde hakem fazla zaman geçirdiğim için ikinci kez sarı kart çıkardı. Ben biraz nefes alıp, kendime gelip sonra kaleye geçecektim' diye konuştu. Siyah-Beyazlı file bekçisine 10 bin dolar ceza verileceği belirtildi.

Pancu: "Ben zaten kaleciyim"
Maçın 80. dakikasında Cordoba'nın kırmızı kart görmesinin ardından, mecburen kaleye geçen Pancu, 'Ben, kalenin hiç yabancısı değilim. Çünkü, 9 sene önce futbola kaleci olarak başlamıştım. Bu yüzden hiç tereddüt etmeden kaleye geçtim' dedi. 10 dakika kaleyi başarıyla koruyan Rumen futbolcu, böyle bir olayın Romanya'da oynadığı dönemde Bükreş'teki bir karşılaşmada daha başına geldiğini anlatarak, 'Ama o zaman gol yemiştim. Bu kez penaltı dışında Fenerbahçe'ye geçit vermedim' diye konuştu. Bu arada Pancu'nun maçtan sonra yöneticilere, 'Ben iki kat prim isterim. Çünkü hem orta sahada hem de kalede oynadım' dediği belirtildi.
Pancu, Beşiktaş-F.Bahçe derbileri tarihinde, kaleci kırmızı kart gördüğü için kaleye geçmek zorunda kalan ilk futbolcu oldu.

Raconu Kaptan Tayfur kesti!
Maç sonrasında soyunma odasına giden Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ve yöneticiler, önce futbolcuları kutladı, ardından da "Primi Kaptan belirleyecek" diyerek işi Tayfur'a bıraktı. Siyah - Beyazlı ekibin Menajer - Kaptanı da, 7yönetimin gitmesinin ardından primin 25'er bin dolar olduğunu açıkladı. Stat sonrasında yönetim - futbolcu ve taraftar, Ümraniye Tesisleri'nde bir araya gelerek zaferi kutladı.

Çağdaş Atan hastanelik oldu
Fenerbahçe'nin kazandığı penaltı pozisyonunda göğsüne dirsek darbesi alan Çağdaş, maçın ardından hastaneye kaldırıldı. Kaburgalarında çatlak olabileceği şüphesiyle MR'ı çekilen oyuncunun ilk bulgularında kötü bir duruma rastlanmadı. Ancak sağlık heyeti, bugün bir kontrol daha yapacak. Öte yandan Koray ile Ahmed Hassan da doping kontrolünden geçti.

Yönetim yıkıldı
Karşılaşma bitiminde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticiler, bir süre tek başlarına protokol tribününde oturdu. Sarı - Lacivertli yöneticilerin bir hayli üzgün oldukları gözlendi. Yıldırım'ın şanssızlıktan yakındığı, "Uzaktan gollere engel olamadık. Rahat kazanacağımız bir maçı kaybettik. Girdiğimiz pozisyonları gole çevirmesini bilemedik" ifadelerini kullandığı belirtildi.

Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4 Derbi yoksulu
Fenerbahçe'de başarısız sonuçların ardından zaman zaman eleştirilen Teknik Direktör Christoph Daum, derbi maçlardaki başarısız sonuçlarına dün gece bir yenisini daha ekledi. Bu sezon ilk yarıda Beşiktaş ve Galatasaray'a karşı kaybeden Alman teknik adam, Sarı - Lacivertli takımdaki ikinci sezonunda geride bıraktığı 7 derbide ise 2 galibiyet, 3 yenilgi, 2 de beraberlik yaşadı.

Rekor bitirmek Beşiktaş'ın işi
Derbi maçı 10 kişiyle kazanan Beşiktaş, F.Bahçe'nin bu sezon Kadıköy'de lig maçlarındaki 14 maçlık galibiyet serisine son verdi. Siyah beyazlılar, F.Bahçe'nin 2001 yılındaki 24 maçlık rekor galibiyet serisini de yine Kadıköy'de noktalamıştı. Beşiktaş ayrıca, 1 sezon sonra da G.Saray'ı Mecidiyeköy'de 1-0 yenerek, ezeli rakibinin 25 maçlık rekoruna son vermişti.

Şükrü Saracoğlu Kartal'ın evi gibi
Resmi ve özel olmak üzere, şimdiki adıyla Saracoğlu Stadı'nda F.Bahçe ile 39. maçını yapan Beşiktaş, 18. galibiyetini aldı. Sarı lacivertliler 11 kez galip gelirken, 10 maç berabere sonuçlandı.
Beşiktaş, lig maçlarında da Kadıköy'de Fenerbahçe'ye karşı üstünlüğünü sürdürdü.
Siyah-beyazlılar, Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki 23. lig maçında 9. kez sahadan galibiyetle ayrılırken, 6 kez yenildi, 8 karşılaşmada da taraflar birbirlerine üstünlük sağlayamadı. Beşiktaş'ın Kadıköy'deki lig maçlarındaki 34 golüne, Fenerbahçe 27 golle karşılık verdi.
Beşiktaş, Kadıköy'de ezeli rakibiyle yaptığı son 4 maçı da yitirmedi. Bu süre içinde 3. galibiyetini aldı, 1 kez de berabere kaldı.
Siyah-beyazlılar, 2001-2002 sezonunda Ronaldo Guiaro'nun golleriyle 2-1, 2002-2003 sezonunda da Ahmet Dursun'un golüyle 1-0 galip ayrıldığı Kadıköy'de, geçen sezon 2-2 berabere kalmıştı.
Fenerbahçe, Beşiktaş'ı evinde en son 24 Şubat 2001 tarihinde yapılan lig maçında 3-1'lik skorla yenmişti.
Beşiktaş, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda ezeli rakibi Fenerbahçe'ye lig tarihinin en ağır yenilgilerinden bazılarını da tattırdı.
Siyah-beyazlılar, 6 Ocak 1990'da yapılan lig maçında sahadan 5-1 gibi açık farklı skorla galip ayrıldı. Beşiktaş, ezeli rakibini ayrıca Kadıköy'de bir kez 4-0, bir kez de 4-1'lik skorla yendi.

Çalımbay'ın ilk derbi galibiyeti
Beşiktaş, Rıza Çalımbay yönetimindeki 2. derbi maçta ilk galibiyetini aldı. Ali Sami Yen Stadı'nda Galatasaray'a 1-0 kaybeden Rıza Çalımbay'ın talebeleri, Kadıköy'den 4-3'lük skorla mutlu ayrıldı. Bu arada, Yıldırım Demirören'in, başkanlık koltuğuna oturduktan sonraki 2. derbi maçta da Beşiktaş, Fenerbahçe'yi yenmeyi başardı.

Fenerbahce: 3 - Besiktas: 4 Fenerbahçe'de Önder ve Selçuk 11'de
Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, Önder ve Selçuk'a Beşiktaş karşısında ilk 11'de görev verdi. Alman teknik adam, geçen hafta Sakaryaspor karşısında ilk 11'de görev verdiği Serkan, Kemal ve Mehmet'i yedek soyundururken, bu futbolcuların yerine Önder, Selçuk ve geçen hafta kart cezası nedeniyle forma giyemeyen Alex'e 11'de şans tanıdı.

Van Hooijdonk yine kesik
Orta sahayı güçlendirip, takımın dinamosu Aurelio'ya bu zorlu karşılaşmada destek vermeyi planlayan Christoph Daum, Brezilyalı yıldızın yanında ise Selçuk Şahin'e görev verdi. Bu arada Alman teknik adam, bu maçta ilk 11'de oynaması beklenen Pierre Van Hooijdonk'u yine keserek, yedek kulübesinde tuttu.

Beşiktaş'ta Koray, 2 maç sonra ilk 11'de
Beşiktaş'ta, sakatlığı geçen Koray, ligde 2 maç sonra ilk 11'de sahaya çıktı. Siyah-beyazlılarda, Koray'ın yanısıra Mustafa Doğan da 2 lig maçı sonra kendisine ilk 11'de yer bulurken, geçen hafta yedek soyunan Tümer, derbi maçta ilk 11 kişilik kadroda şans buldu.
Geçen haftaki Ankaragücü karşılaşmasında ilk 11'de sahaya çıkan Çağdaş, Sergen ve İbrahim Akın ise yedekler arasında yer aldı. Siyah-beyazlılarda forvet, geçen hafta olduğu gibi Ahmet Dursun, Carew ikilisinden oluştu. Siyah-beyazlı ekip karşılaşmada, 100. yılında kullandığı nostalji formalarıyla mücadele etti.

Luciano golleriyle ön plana çıkıyor
Fenerbahçe'nin Brezilyalı savunma oyuncusu Fabio Luciano, son maçlarda golcü kimliğiyle ön plana çıkıyor. Geçen haftaki Sakaryaspor maçında 90+3'te attığı golle sarı-lacivertli takıma 3 puan kazandıran Luciano, derbi maçta da 33. dakikada attığı golle skoru 1-1'e getirdi. Luciano bu sezon ligdeki 4. golünü attı.

Alex 21 gole ulaştı
Fenerbahçe müthiş bir maçtan sonra Beşiktaş'a yenilirken, Alex biri penaltıdan iki gol attı. Maça 19 golle başlayan Brezilyalı oyuncu önce kafayla skoru 2-2 yaptı, sonra da penaltıdan 3-3'e getirdi. Alex, gol krallığında 24 golle önde bulunan Trabzonsporlu Fatih Tekke'ye bir adım daha yaklaştı. G.Saraylı Hakan Şükür'ün ise 17 golü bulunuyor.

İkinci suçlu Tuncay
Son haftalarda formunda büyük düşüş gözlenen Tuncay Şanlı, F.Bahçe'nin en etkisiz isimlerinden biriydi. Mutlak gol pozisyonlarını harcayan genç futbolcu, İbrahim Akın'ın attığı golden önce de ayağındaki topu kaptırarak Kadıköy'de alınan ağır yenilgide Rüştü ile birlikte büyük rol oynadı.

Carew'in Fenerbahçe'ye 2.golü
Beşiktaş'ın Kadıköy'deki derbide gol yollarında en çok güvendiği isimlerden olan John Carew, Fenerbahçe'ye bu sezonki 2. golünü attı.
Siyah-beyazlıların Ankaragücü ile yaptığı son maçta 2 gol atan, 1 de penaltı yaptıran Norveçli yıldız, derbide devre biterken attığı golle Beşiktaş'ı 2-1 öne geçirdi.
Sezonun ilk yarısında BJK İnönü Stadı'nda yapılan derbide de Fenerbahçe filelerini 1 kez havalandıran Carew, ligdeki gol sayısını 12'ye yükseltti.

Ahmet Dursun direkten döndü!
Maç öncesinde iki takım saha içinde ısınma hareketleri yaparken Siyah-Beyazlılar büyük şanssızlık yaşadı. Kaleye şut çalışması yapan Kartallar'da bir futbolcunun çektiği şut, Ahmet Dursun'un kafasında patladı. Uzun süre kendine gelemeyen Ahmet, daha sonra toparlandı.

Ümraniye'de bayram
Beşiktaşlı taraftarlar, takımlarını Nevzat Demir Tesisleri'nde sevgi gösterileriyle karşıladı. Taraftarlar, takımın otobüsünün tesislere gelmesiyle futbolculara sevgi gösterilerinde bulunup, tezahüratlar yaptı.

100. yıl forması için özel izin
Beşiktaşlı futbolcular dün büyük bir sürpriz yaparak, F.Bahçe maçına 2002-2003 sezonunda giydiği 100. yıl nostalji formasıyla çıktı. Siyah beyazlı kulübün sezon başında federasyona verdiği forma listesinde bu forma yer almıyordu. Dolayısıyla Beşiktaş'ın bu formayı giymesi imkansızdı. Ancak, siyah beyazlı yönetim federasyondan özel izin alarak, takımı 100. yıl nostalji formasıyla sahaya çıkardı. Bu arada Puma firmasının, özel bir çaba göstererek formaları maça yetiştirdiği bildirildi.

F.Bahçe taraftarı Kartal'ı alkışladı
Sarı lacivertli futbolseverler, maçı 4-3 kaybetmelerine rağmen, Beşiktaşlı futbolcuları alkışlayarak uğurladı.
Uzun yıllar unutulmayacak bir mücadeleye sahne olan Fenerbahçe-Beşiktaş maçının en güzel görüntüsünü sarı lacivertli taraftarlar yaşattı. Stadı tamamen dolduran Fenerbahçeli futbolseverler, karşılaşmayı 4-3 kaybetmelerine rağmen, maç sonrasında Beşiktaşlı futbolcuları alkışlayarak uğurladı. Siyah beyazlılar da aynı şekilde Fenerbahçe tribünlerine karşılık verdi.

Meşale kavgası
Beşiktaş'ın 26. dakikada Tümer ile bulduğu gol sonrasında tribünlerde meşale gerginliği yaşandı. Beşiktaşlı taraftarlar, gol sonrasında yaktıkları meşaleleri Fenerbahçeli taraftarların üzerine attı. Aynı meşaleleri Fenerbahçeli taraftarlar da Beşiktaşlıların üzerine fırlattı.

Misafire su bile yok!
Derbi öncesi güvenlik toplantısında bin 800 Beşiktaşlı'nın yer alacağı tribünde bir büfenin açık tutulacağı, buradan yiyecek ve içeçek satışı yapılacağı açıklanmıştı. Ancak F.Bahçe yönetimi dün Beşiktaşlıların tribünündeki büfeyi açmadı. Saatlerce tribünde kalan Beşiktaşlılar, "Boğazımız kurudu, bir su bile içemedik" diye isyan ettiler.

Gözlemciler!
Milli Takımlar Teknik Direktörü Ersun Yanal ve Trabzon'un hocası Şenol Güneş, derbiyi yan yana izledi. Güneş, şampiyonluktaki rakibini gözaltına alırken, Yanal da milli oyuncuların son durumunu gördü.

Bayanlar tur attı
Türkiye Kupası'nın sahibi olan Avrupa ikincisi Fenerbahçe Bayan Basketbol Takımı teknik heyeti ve oyuncuları, karşılaşma öncesinde kupalarıyla statta tur attı. Antrenör Zafer Kalaycıoğlu ve öğrencileri, anonsla tek tek sahanın ortasına çağrılırken, tribünlerden büyük alkış aldılar.

Şükrü Saracoğlu Stadı doldu taştı
Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan derbi maçta, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı sezonun en coşkulu atmosferlerinden birini yaşadı.
Stat giriş kapılarının açıldığı saat 14.30'dan itibaren tribünlerdeki yerini almaya başlayan taraftarlar, Kadıköy'deki sezonun ilk derbisinde takımlarını yalnız bırakmadı. Numaralı tribün inşaatı nedeniyle kapasitesi 36 bine düşen stat, maç saatine dek tıklım tıklım doldu. Fenerbahçe futbol takımı sahaya çıktığında, kale arkası tribünlerinde dev bayraklar açıldı.
Maraton VIP tribününe sarı ve lacivert renkli kartonlar yerleştirildi. Taraftarlar bu kartonları kaldırdığında tribünde renkli görüntüler oluştu.
Sarı ve lacivert renklerden oluşan kartonların oluşturduğu kalp figürlerinin üzerinde de "Bu kalp sevmekten yorulmaz" yazılı pankart açıldı. Maraton üst tribünde Sarı Lacivert Derneği'nin yaptırdığı "Gururumuzsun" yazılı pankartta, takımdaki diğer yabancı oyuncular da düşünülerek, aynı yazı Fransızca, Portekizce, Hollandaca ve Almanca olarak da yazıldı.

Carew protestoya golle cevap verdi!
Hafta içinde "F.Bahçe'ye golüm var. Zaten ilk derbide de atmıştım" diyen Norveçli yıldız sarı-lacivertli taraftarların küfürlü tezahüratlarıyla karşılaştı. Carew 45'te attığı gol sonrası tribünlere yumruk şov yaptı.
F.Bahçeli taraftarlar, ezeli rakipleri Beşiktaş'ın Norveçli yıldızı John Carew'e zorlu karşılaşma öncesinde büyük tepki gösterdi. Carew'in hafta içinde F.Bahçe maçıyla ilgili yaptığı açıklamalar sonrası sarı-lacivertli taraftarlar, hedef seçtikleri Norveçli yıldızı maç başlamadan önce "John Carew, John Carew, If... you John Carew" diye protesto ettiler. Beşiktaşlı futbolcu da 45. dakikada attığı gol sonrası kendisine tepki gösteren F.Bahçeli taraftarlara yumruk şov yaptı.

Yumruk şov yaptırdılar
Şükrü Saraçoğlu Stadı ise adeta bir mahşer yerini andırıyordu. F.Bahceli taraftarlar tribünleri hınca hınç doldururken, takımlarını desteklemek için doksan dakika boyunca ellerinden geleni yaptılar. Mücadele öncesinde sarı-lacive-ritli futbolcuları tek tek tribünlere çağıran taraftarlar, hepsine "yumruk şov' yaptırdılar. En büyük ilgiyi ise attığı goller ve yaptığı asistlerle takımın 'beyni' konumundaki Alex aldı.

Pierre'i yine unutmadılar
Bu arada F.Bahceli seyirciler, Daum ile arasında yaşadığı gerginlik nedeniyle bir türlü ilk 11'de yer alamayan Hollandalı yıldız Pierre Van Hooijdonk'u da unutmadılar. Maç öncesi Hooijdonk'u tribünlere çağıran seyirciler 'I love you Pierre' diye onu ne kadar çok sevdiklerini ve unutmayacaklarını bir kez daha dile getirdiler.

Medya ordusu izledi
Derbi maçı adeta bir basın ordusu izledi. Karşılaşmada 3'ü Alman, 2'si Fransız olmak üzere 5'i yabancı, 268 medya mensubu görev yaptı.

58 güvenlik kamerası
Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde toplam 58 güvenlik kamerası saha içini kayıt altına aldı. Toplam 2 bin 700 güvenlik mensubunun görev yaptığı derbi maçta, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki 54 ve polise ait 4 kamera kullanıldı.

Yine kavga
Deplasman takımlarının seyircilerinin stada toplu gelişleri yasak olmasına rağmen, Beşiktaşlılar belediye otobüsleriyle maça gidince çirkin olaylar yaşandı.
Fenerbahçe-Beşiktaş maçı öncesinde yine istenmeyen olaylar yaşandı. Stada belediye otobüsüyle topluca götürülen siyah beyazlı taraftarların üzerine atılan taşlar sonucunda olaylar yaşandı. Daha önce alınan karar gereği deplasman takımının taraftarlarının stada toplu gelişinin olmayacağı duyurulmasına karşın F.Bahçe maçını izlemek isteyen Beşiktaşlılar'ın, Şükrü Saracoğlu Stadı'na belediye otobüsleriyle götürüldüğü gözlendi.
2 otobüs dolusu siyah beyazlı taraftar, takımları lehine ve Fenerbahçe aleyhine tezahürat yaparak stada doğru ilerlerken, yol kenarındaki Fenerbahçeliler'in tepkisiyle karşılaştı.
Karşılıklı küfürlerin ardından sarı lacivertliler otobüslerin içindeki Beşiktaşlılar'ın üzerine taş ve yabancı maddeler yağdırdılar. Bunun üzerine otobüs içindeki siyah beyazlıların bir bölümü trafiğin de durmasından yararlanarak aşağı indi. Bu sırada iki takım taraftarları arasında Salıpazarı civarında kısa süreli kovalamaca ve kavga yaşandı. Atılan taşların yanısıra Beşiktaşlı taraftarların da içeriden müdahalesiyle belediye otobüsünün camları kırıldı. Polis ekiplerinin gelmesi üzerine olaylar daha fazla büyümeden önlendi.
Beşiktaş taraftarlarını taşıyan otobüslerin FB Şükrü Saracoğlu Stadı önüne gelmesi sırasında da olaylar sürdü. Polisin siyah beyazlıların stada gireceği kapının önünde güvenlik önlemleri almasına karşın, otobüslerin gelişi sırasında arbede yaşandı.
Maç için vapurla Kadıköy'e gelen Beşiktaşlı taraftarlar da olay çıkardı. Çarşı Grubu'na dahil olduklarını belirten fanatikler, aynı anda yanlarında gelen vapurdaki vatandaşlara geminin sandallarının küreklerini ve ellerindeki şişeleri fırlattı. Taraftarlar, Kadıköy İskelesi'ne ulaştıklarında vapurun can simitlerini iskelede bulunan vatandaşların üzerine atınca, polis olaya müdahale etti. Güvenlik güçleri, taraftarların üzerine biber gazı sıkarak olayların büyümesini önledi. Olayların ardından güvenlik güçleri, taraftarları otobüslere bindirerek stada gönderdi. Taraftarlar, bu sırada da bindikleri otobüsün camlarını kırdılar. Bir çok taraftar gözaltına alındı.

PAF'lar berabere: 1-1
PAF Ligi'nin derbi maçında Fenerbahçe ile Beşiktaş 1 - 1 berabere kaldı. Dereağzı Tesisleri'nde oynanan karşılaşmanın gollerini Adem ve Raşit attı. Fenerbahçe'de Volkan Çeri, kırmızı kartla oyun dışında kalırken, Sarı - Lacivertliler son 14 dakikayı 10 kişi tamamladı.

Rakamların dili
14 Beşiktaş, Fenerbahçe'nin bu sezon Kadıköy'deki lig sınavlarındaki 14 maçlık galibiyet serisine son verdi. Kartal, Sarı - Lacivertliler'in 2001 yılında da 24 maçlık rekor galibiyet zincirini kırmıştı. Beşiktaş ayrıca, bir sezon sonra da Galatasaray'ı Mecidiyeköy'de 1-0 yenerek, ezeli rakibinin 25 maçlık rekoruna son vermişti.
18 Beşiktaş, Fenerbahçe ile Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynadığı 39 maçın 18'ini kazandı, 11'inde ise yenildi. 10 karşılaşma berabere sonuçlandı.
4 Kartal, Kadıköy'de ezeli rakibiyle yaptığı son 4 maçı da kaybetmedi.
2 Rıza Çalımbay, ikinci derbisinde galibiyet buldu. Carew de Fenerbahçe ile yapılan iki maçta da gol atmayı başardı.
4 Bu sezon sahasında yaptığı 14 karşılaşmada sadece 4 gol yiyen Fenerbahçe, 15. maçında kalesinde 4 gol birden gördü.
6 Beş maçtır yenilmeyen Beşiktaş, Fenerbahçe karşısında da 4-3'lük skorla galibiyete ulaştı ve bu sayıyı 6'ya çıkardı.

İstatistik: Kaleye şut
Beşiktaş'ın kaleye attığı şutlar: İbrahim Akın 4, Ali Mehmet Güneş 3, Ahmet Dursun 2, Mustafa Koray Avcı 2, Ahmed Hassan Kamel 1, John Alieu Carew 1, Tümer Metin 1
TOPLAM: 14

İstatistik: Kaleye isabetli şut
Beşiktaş'ın kaleye attığı şutlar: Ahmed Hassan Kamel 1, İbrahim Akın 1, John Alieu Carew 1, Mustafa Koray Avcı 1, Tümer Metin 1
TOPLAM: 5

Diğer fotoğrafların 1.bölümü için tıklayınız.

Diğer fotoğrafların 2.bölümü için tıklayınız.

Futbolcu Attığı şut İsabetli şut Top kaybı Top kapma Attığı korner Ofsayt Yaptığı Faul Yapılan faul Gol pozisyonu
Rüştü Reçber
Önder Turacı 1 3
Fabio Luciano 2 1 1 2 2 1
Deniz Barış 4 1 2
Ümit Özat 2 2 4 3
Selçuk Şahin 3 2 3 4 3
Marco Aurelio Brito Dos Prazeres 2 1 4 9 1 3
Alexsandro De Souza 7 6 1 10 1 2 3 3
Tuncay Şanlı 4 9 3 1 3 2
Nicolas Sebastien Anelka 1 10 2 1 1 1 4
Márcio Ferreira Nobre 8 3 1 1 2 2 2
Niyazi Serhat Akın 2 2 1 2
Petrus Ferdinandus Johannes Van Hooijdonk 1 1
Mehmet Yozgatlı 1
TOPLAM 30 13 33 32 12 3 14 24 9

TARİH: 17 Nisan 2005
STAT: Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu
SEYİRCİ: 35.000 kişi
HAKEMLER: Bülent Demirlek (5), Erhan Sönmez (5), Serkan Ok (5) , 4.Hakem: Yunus Yıldırım
GÖZLEMCİ: Mustafa Kalkandelen
FENERBAHÇE: Rüştü Reçber (4), Önder Turacı (4) (Dk.60 Niyazi Serhat Akın), Fabio Luciano (6), Deniz Barış (6), Ümit Özat (Kaptan) (4), Selçuk Şahin (5) (Dk.88 Mehmet Yozgatlı), Marco Aurelio Brito Dos Prazeres (5), Alexsandro De Souza (7), Tuncay Şanlı (4) (Dk.84 Petrus Ferdinandus Johannes Van Hooijdonk), Márcio Ferreira Nobre (4), Nicolas Sebastien Anelka (6)
YEDEKLER: Volkan Demirel, Serkan Balcı, Kemal Aslan, Murat Hacıoğlu
TEKNİK DİREKTÖR: Christoph Daum
BEŞİKTAŞ: Oscar Eduardo Cordoba Arce (4), Ali Mehmet Güneş (5), Mustafa Doğan (6) (Dk.63 Çağdaş Atan) (5), Ronaldo Guiaro (6), İbrahim Toraman (7), Ahmed Hassan Kamel (6), Tayfur Havutçu (Kaptan) (6), Mustafa Koray Avcı (7), Tümer Metin (7) (Dk.74 Daniel Gabriel Pancu) (8), John Alieu Carew (6), Ahmet Dursun (5) (Dk.55 İbrahim Akın) (7)
YEDEKLER: Murat Şahin, Veysel Cihan, Ali Rıza Sergen Yalçın, Okan Buruk
TEKNİK DİREKTÖR: Rıza Çalımbay
GOLLER: (Dk.26) Tümer Metin (sol ayak), (Dk.44) John Alieu Carew (kafa, pas Tümer Metin), (Dk.75) İbrahim Akın (sol ayak, ceza sahası dışından, pas Ahmed Hassan Kamel), (Dk.87) Mustafa Koray Avcı (sağ ayak, ceza sahası dışından, pas Ali Mehmet Güneş) (Beşiktaş) ; (Dk.33) Fabio Luciano (sağ ayak, röveşata ile, pas Selçuk Şahin), (Dk.68) Alexsandro De Souza (kafa, pas Márcio Ferreira Nobre), (Dk.80) Alexsandro De Souza (penaltı, penaltı yaptıran Tuncay Şanlı) (Fenerbahçe)
SARI KARTLAR: (Dk.63) Tayfur Havutçu (Beşiktaş)
KIRMIZI KART: (Dk.80) Oscar Eduardo Cordoba Arce (ikinci sarı karttan, ilk sarı kart 74.dakikada)
ÖNEMLİ NOT: Beşiktaş'ta Cordoba kırmızı kart görünce, 3 oyuncu değişikliği hakkı kullanıldığından, maçın son 10 dakikasında, son penaltı dahil, Pancu kaleye geçti ve başarılı bir oyun çıkardı.
MAÇMETRE
FENERBAHÇE   BEŞİKTAŞ
30 Şut 14
13 Kaleyi bulan şut 5
28 Serbest atış 17
1 Penaltı 0
12 Korner 6
31 Taç 25
14 Faul 24
3 Ofsayt 4
9 Gol pozisyonu 6
0 Sarı kart 1
0 Kırmızı kart 1
% 62 Topla oynama oranı % 38
3 Atılan goller 4
1 Direğe çarpan top 1

Bu sayfalar  Alper Duruk tarafından hazırlanmaktadır.

ALPER DURUK'UN SAYFASI | FUTBOL VERI BANKASI | TURK FUTBOLU ARSIVI